7 sposobów na przedłużenie żywotności baterii w smartfonie
Większość osób zwróci uwagę na to, jak ważne jest używanie etui do ochrony telefonu. Popularną opcją będzie folia ochronna na ekran, czy specjalne szkło hartowane. Jak wiele osób myśli w tym przypadku o baterii?
Baterie w smartfonach to delikatna technologia. Niewłaściwie użytkowane mogą z czasem stać się mniej wydajne i w końcu trzeba będzie je wymienić.
Istnieje wiele sposobów, aby zapewnić, że Twój telefon działa dobrze przez długi czas. Oto 7 wskazówek, które przedłużą żywotność baterii Twojego smartfona.
1. Używaj oryginalnej ładowarki
Każdy smartfon ma baterię o innej pojemności. Niektóre smartfony obsługują szybkie ładowanie, a inne nie. Twoja ładowarka może również posiadać mikroskopijne chipy, które chronią smartfon przed nagłymi skokami napięcia (np. certyfikowane złącza Lightning w urządzeniach Apple).
Lepiej jest używać oryginalnej ładowarki dołączonej do zestawu lub, jeśli jeszcze jej nie masz, kupić ładowarkę przeznaczoną specjalnie do Twojego modelu telefonu. Dzięki temu ochronisz swój telefon i baterię przed ewentualnymi uszkodzeniami.
Nie zapominajmy, że ładowarki, które nie są przeznaczone do danego modelu smartfona, a nawet tanie imitacje, mogą spowodować samozapłon telefonu i ognia.
2. Unikaj ekstremalnych temperatur
Baterie smartfonów nie są w stanie wytrzymać ekstremalnych temperatur. Strefa komfortu smartfona mieści się w przedziale od 16 stopni do 22 stopni Celsjusza. Wynika to z faktu, że utrzymanie idealnej temperatury przez smartfon w warunkach panujących w Polsce jest niemożliwe. Ważne jest, aby nie wystawiać smartfona na zbyt duże działanie słońca lub mrozu.
Temperatury przekraczające 35 stopni Celsjusza są szczególnie niebezpieczne dla baterii smartfonów.
Jeśli spędzasz lato na plaży lub na działce nie zostawiaj telefonu w bezpośrednim nasłonecznieniu. Zamiast tego przykryj go kocem. Zimą trzymaj smartfon w wewnętrznej kieszeni kurtki.
Sprawdź: Wymiana baterii iPhone 7
3. Dbaj o naładowanie baterii
Nowoczesne smartfony wykorzystują baterie litowo-jonowe. Nie mają one efektu pamięci, co jest dużą zaletą w porównaniu ze starszymi typami baterii (niklowo-kadmowymi lub niklowo-wodorkowymi). Można je również ładować. Nie zużywają się szybciej. Dlaczego? Ponieważ ich żywotność mierzy się liczbą cykli ładowania.
Jeden cykl ładowania odpowiada 100% pojemności akumulatora. Działa to w następujący sposób.
Załóżmy, że w ciągu jednego dnia zużyłeś 80% swojego akumulatora. Po powrocie do domu naładowałeś go do 100%. Jeśli następnego dnia stan akumulatora spadnie o 20%, rozładuje się on do 100%. Dwa dni będą równe jednemu cyklowi ładowania.
Baterie smartfonów mogą zazwyczaj wytrzymać kilkaset ładowań. Bateria smartfona może wytrzymać od 2 do 3 lat, w zależności od tego, jak często jest używana.
Zalecany poziom naładowania wynosi od 40-60% do 80-90%. Pełne naładowanie telefonu nie jest szkodliwe.
4. Nie pozwól, aby bateria całkowicie się rozładowała
Zalecany poziom naładowania wiąże się z pewnym zastrzeżeniem. Zalecany poziom naładowania dla baterii litowo-jonowych nigdy nie powinien być przekraczany. Stara ludowa opowieść o tym, że bateria powinna być rozładowana do 0% nie jest już prawdziwa.
Akumulatory niklowo-kadmowe i niklowo-wodorkowe, o których była mowa wcześniej, powinny być naładowane do zera przynajmniej za pierwszym razem. W przypadku akumulatorów litowo-jonowych nie tylko nie jest to zalecane, ale jest to również niepotrzebne.
Jeśli ikona stanu baterii mówi np. Podłącz ją do ładowarki, jeśli ikona stanu baterii pokazuje np. 15-20%
5. Nie bój się zostawiać włączonego telefonu na noc
Kolejna rzecz związana jest z technologią litowo-jonową. Możesz zostawić telefon podłączony na całą noc. Nie musisz się martwić o przeładowanie baterii.
Nowoczesne baterie smartfonów posiadają mechanizmy zabezpieczające przed przeładowaniem. Oprogramowanie smartfona odłączy zasilanie, jeśli uzna, że bateria jest w pełni naładowana.
6. Oszczędzaj baterię
Pojedyncze ładowanie może wydłużyć żywotność baterii Twojego telefonu. Pozwoli to zmniejszyć liczbę cykli ładowania i spowolni naturalne starzenie się baterii.
Na przykład, możesz:
- Zmniejszyć jasność ekranu
- Ustawić automatyczną regulację jasności ekranu
- Odświeżać mniej ważne aplikacje i wyłączać je
- Nieużywane lub rzadko używane aplikacje powinny być usuwane.
- Gdy ich nie używasz, wyłącz moduły łączności, takie jak hotspot, WiFi czy Bluetooth.
To tylko kilka z wielu przykładów. Więcej wskazówek dotyczących oszczędzania baterii znajdziesz w poniższym artykule. Możesz nadal korzystać z wielu aplikacji, nawet jeśli nie posiadasz iPhone’a. Wiele funkcji systemu iOS i Android są identyczne.
7. Nie zapomnij o swoim nieużywanym smartfonie
Być może masz w szufladzie zapasowy telefon, z którego nie korzystasz. Mądrym pomysłem jest zadbanie o zapasowy smartfon, aby działał, gdy będziesz go potrzebować.
Jak już wspomnieliśmy, baterie litowo-jonowe nie powinny być rozładowywane poniżej 0%. Nie powinny być pozostawione puste przez zbyt długi czas.
Utrzymuj baterię swojego smartfona w pełni naładowaną, ładując ją do 50%. Pozwoli to na powolne i równomierne rozładowywanie się baterii.
W pełni naładowana bateria może wytrzymać do sześciu miesięcy. Po sześciu miesiącach naładuj ją ponownie do poziomu 50%.
Istnieje wiele sposobów, aby utrzymać baterię smartfona naładowaną przez dłuższy czas. Dzięki temu będziesz mógł korzystać z iPhone’a przez dłuższy czas bez konieczności wymiany baterii.
Może to Ci się spodoba
Jak bezpiecznie korzystać z sieci? – porady podstawowe
Serwisy streamingowe, memy, media społecznościowe pełne relacji celebrytów. Niekiedy może się wydawać, że internet służy tylko i wyłącznie rozrywce. Prawda jest jednak zupełnie inna. Do sieci przeniosła się obecnie naprawdę
Małopolska wyda miliard złotych na infrastrukturę kolejową
W 2015 r. ma ruszyć Szybka Kolej Aglomeracyjna w Małopolsce. Pierwsze pociągi pojadą jednak już za rok. Województwo na rozwój tej części transportu publicznego wyda nawet miliard złotych do 2020 r.
39-letni sprawca śmiertelnego potrącenia pieszej, który uciekł z miejsca wypadku, został zatrzymany w pościgu przez policjantów OPP w Krakowie
Wczoraj, około godz.17:30 na ul. Potrzask w Krakowie doszło do wypadku śmiertelnego w którym zginęła piesza. Jak ustalili policjanci, 39-letni kierujący samochodem osobowym marki Opel Vectra w pewnym momencie utracił
Dni Bezpiecznego Internetu
W ramach obchodów Dni Bezpiecznego Internetu (Tygodnia Bezpiecznego Internetu) w 2017 roku obchodzonego pod hasłem „Razem zmieniamy Internet na lepsze”, policjanci Wydziału Prewencji KWP w Krakowie wspólnie z dyrekcją oraz
Dzień otwarty w komendzie w ramach kampanii „Kręci mnie bezpieczeństwo”
4 lipca 2017 roku dzieci z Młodzieżowego Domu Kultury im. Janusza Korczaka w Krakowie odwiedziły Komendę Wojewódzką Policji w Krakowie. Akcja odbyła się w ramach kampanii organizowanej pod patronatem Pana
Święto Policji w KPP w Krakowie
Dzisiaj w Komendzie Powiatowej Policji w Krakowie, odbyła się uroczystość upamiętniająca 98 rocznicę powstania polskiej Policji. W obchodach udział wzięli: insp. Krzysztof Król, Komendant Powiatowy Policji w Krakowie, mł. insp.
0 Comments
Brak komentarzy!
You can be first to comment this post!